Polleniallergia – kevadine katsumus

Kevad toob endaga kaasa mitte ainult uue elu, linnulaulu ja päikeseloojangud, vaid ka kõigi aastaaegade talumatuse – allergia. Seekordses blogipostituses toome tähelepanu fookusesse ühe päris tavapärase, kuid pisut tülikama allergia – polleniallergia.

Mis on polleniallergia?

Polleniallergia ehk heinapalavik on organismi ülitundlik reaktsioon õitsevate taimede või puude õietolmule, mis saab eriti aktiivseks kevadel ja suve alguses. Allergiline reaktsioon toob kaasa mitmed ebameeldivad sümptomid, nagu vesiseid silmi, aevastamist, nõtke nina ja sügelevat kurku.

Miks see tekib?
Polleniallergia tekke põhjuseks on organismi immuunsüsteemi reageering, kui see tuvastab õistaimede õietolmu kui ohu. See viib histamiini vabanemiseni, mis põhjustab allergilist reaktsiooni.

Kuidas leevendada sümptomeid?

Polleniallergia ravimine on tihti keeruline, kuid mõningaid meetmeid saab kasutada sümptomite leevendamiseks.

Medikatsioon
Antihistamiinikumid aitavad leevendada allergilise reaktsiooni sümptomeid, mis tekivad pärast histamiini vabanemist. Lisaks antihistamiinikumidele on võimalik kasutada ka steroidipõhiseid ninaspreisid, et aidata leevendada ninakinnisust.

Ennetamine
Tähtis on vältida õietolmu sattumist silmadesse ja ninasse. Selleks on mitmed võimalused, näiteks kandke õues olles päikeseprille, hoidke aknad suletuna ja olge õues aktiivsed just siis, kui õietolmu kontsentratsioon on madalaim. Samuti võib kasulik olla duši kasutamine enne magamaminekut, et eemaldada õietolmu jääke kehalt ning juustest.

Kokkuvõte

Polleniallergia on kevadise ja suvise alati kaasas kandmiseks, kuid sellest hoolimata võib arsti abi ning ennetavaid meetmeid kasutades oma allergiahooge märkimisväärselt leevendada. Kuigi see võib tunduda pisut piirav, siis tuleb silmas pidada, et tegemist on vaid ajutise olukorraga ning õietolmu hooajal jagub ka palju positiivset – ilus ilm, roheline loodus ja päikesepaiste, mis kõik aitavad kaasa heale meeleolule.