Mure muredele otsa: laktoosiintolerants

Laktoosiintolerantsus on kindlasti üks allergia laadi probleemidest, mis on meie ühiskonnas üha tõusva trendina kanda kinnitamas. Sellega seoses kasvab ka infotulv, mida me selle allergia kohta teada saame, sageli kohati eksitav või ebamäärane. Selles postituses proovin lühiülevaatega tolle loo lahendada.

Esmalt peaksime kindlaks tegema, mis asi on laktoosiintolerantsus. See on pärilik või omandatud võimetus seedida suhkrut, mida tuntakse nime all laktoos. Seda suhkrut leidub piimatoodetes suurel hulgal ning seega on allergia sümptomite ilmnemisel esimene samm tihtipeale piimatoodete tarbimise piiramine või lõpetamine. Silmas tuleks pidada, et laktoos leidub kindlasti veel mitmetes teistes siiani teadmata toiduainetes.

Sümptomid on erinevatel inimestel erinevad, kuid levinumad neist on gaas, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Laktoosiintolerantsuse diagnoosimiseks võib arst soovitada dieeti, kus välja jäetakse kõik laktoosi sisaldavad toidud ja jooke ning vaadatakse, kas sümptomid kaovad. Diagnoosi kinnitamiseks on saadaval ka mõned meditsiinilised testid.

Kõige olulisem on aga see, kuidas oma elu laktoosiintolerantsusega kohandada. Paljudele inimestele valmistab see hirmu, sest piimatooted on nii tavalised ja laialt levinud. Kuid enamikku neist saab asendada laktoosivabade toodetega või muude alternatiividega. Võib-olla tuleb hakata rohkem kodus süüa tegema, kuid sellega kaasneb ka kõrvalkasu – tead palju täpsemalt, mida sa sööd.

Täielik piimatoodete vältimine ei pruugi olla vajalik, sest paljud laktoositalumatud inimesed saavad siiski tarbida väikseid koguseid laktoosi sisaldavaid tooteid ilma probleemideta. Ka siin kehtib reegel – kuula oma keha.

Lõpetuseks, laktoosiintolerantsus võib esialgu tunduda raskesti haldatav, kuid paljude abivahendite ja teadmistega on see igati juhitav. Peaasi on koostada isiklik toitumiskava ja jälgida hoolikalt oma toiduvalikuid. Ära karda küsida nõu toitumisspetsialistilt või arstilt, nad on siin selleks, et aidata ja nõustada.