Leivanisu allergia: hirmutav tegelikkus

Mõned inimesed võivad tunduda imelikud, kui nad hoiavad eemale võileivast, pasteetist või küpsistest. Kõik need toidud on levinud, kuid mõnele inimesele võivad need põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Me räägime tsöliaakiast, tuntud ka kui leivanisu allergia.

Mis on leivanisu allergia?

Leivanisu allergia, mida tuntakse ka tsöliaakiana, on raske autoimmuunhaigus, mille põhjustab gluteeni sisaldavate toitude, nagu nisuleivanisu, tarbimine. Selle haigusega inimestel tekivad soolestiku põletik ja toitainete imendumishäired, kui nad tarbivad toitu, mis sisaldab gluteeni. Märkimine on veel see, et tegemist ei ole tavalise allergiaga, vaid autoimmuunhaigusega.

Allergilise reaktsiooni sümptomid hõlmavad kõhulahtisust, kõhuvalu, väsimust, kaalulangust ja võivad ulatuda kuni aneemiani. Tsöliaakiaga inimesed võivad kogeda ka naha, lõualuude, hammaste ja luude probleeme.

Kuidas diagnoositakse ja ravitakse leivanisu allergiat?

Leivanisu allergia diagnoosimiseks on kõige täpsem meetod soolebiopsia, kus arst uurib proovi inimese soolestikust, et näha, kas seal on kahjustusi. Võimalikud on ka vereanalüüsid, mis kontrollivad antikehade taset.

Tsöliaakia ravi seisneb gluteenivabas dieedis. See tähendab, et patsiendid peaksid vältima kõike, mis sisaldab nisu, rukist ja otra. Gluteenivaba dieet võib olla keeruline, kuid toitumisspetsialistid suudavad aidata patsientidel leida terveid, toitvaid toiduaineid, mida nad saavad nautida.

Kokkuvõte

Leivanisu allergia ehk tsöliaakia on tõsine autoimmuunhaigus, mida saab juhtida ainult gluteenivaba dieediga. Haiguse sümptomid on mitmekesised ja mõnel juhul võivad need olla väga rasked. Kui te kahtlustate, et teil võib olla tsöliaakia, otsige kohe abi perearstilt või gastroenteroloogilt. Ehkki diagnoosimine nõuab invasiivset protseduuri ja ravi nõuab suurt dieetide muutust, võib tsöliaakia korralik kontroll all hoida ja elukvaliteeti säilitada. Tervis on kõige olulisem varandus, mida meil on – seega tehke endale teene ja olge oma tervise suhtes proaktiivne!